MEĐUNARODNA SURADNJA CENTRA ZA ISTRAŽIVANJE PLITKIH GEOTERMALNIH RESURSA ZAVODA ZA GEOTEHNIKU GRAĐEVINSKOG FAKULTETA U ZAGREBU
i
GEOTERMALNOG CENTRA U BOCHUMU, NJEMAČKA
Zagreb, svibanj 2010.
OKVIR ZA SURADNJU
Zbog potrebe da se korištenjem geotermalne energije poveća energetska efikasnost i pridonese zaštiti okoliša u Republici Hrvstakoj pokrenut je Nacionalni energetski program za korištenje geotermalne energije - GEOEN, kao dio projekta Razvoj i organizacija hrvatskog energetskog sektora - PROHES. Program obuhvaća sve tehničke, tehnološke, zakonske i ostale mjere za povećanje korištenja geotermalne energije. Kako su se geotermalnom energijom odvojeno bavile različite institucije, svrha ovog programa je objediniti i unaprijediti saznanja i iskustva na ovom energetskom području.
U cilju doprinosa provedbi programa GEOEN, au sklopu prijave za dobivanje bespovratnih sredstava iz pretpristupnog fonda EU - IPA IIIc - Regionalna konkurentnost, osnovan je u sklopu Zavoda za geotehniku Građevinskog fakulteta u Zagrebu Centar za istraživanje plitkih geotermalnih resursa. Glavni cilj centra je transfer tehnologije i znanja s ciljem povećanja energetske učinkovitosti i ostvarivanja energetske neovisnosti uz primjenu novih tehnoloških rješenja i obnovljivih izvora za opskrbu energijom obiteljskih kuća, stambenih i poslovnih zgrada, turističkih i ugostiteljskih objekata i raznih industrijskih postrojenja.
Inozemni partner u provođenju istraživanja je Geotermalni centar Bochum (Geothermal Center Bochum, Germany). To je znanstveno istraživačka ustanova koje se bavi svim oblicima istraživanja i ekploatacije geotermalne energije. Povezuje znanost, gospodarstvo, lokalnu administraciju i politiku. U njenom radu sudjeluju: Sveučilište primijenjenih znanosti Bochum (University of Applied Sciences Bochum), Tehničko sveučilie Achen (RWTH Aachen University), Sveučilište primijenih zanosti Gelsenkirchen (University of Applied Sciences Gelsenkirchen), Agencija za energiju Düsseldorf (EnergieAgentur, NRW), Grad Bochum (City of Bochum) i Gospodarska komora grada Bochuma (Mid-Ruhr Chamber of Commerce and Industry Bochum). Od 01.01.2011. Geotermalni centar Bochum bit će sjedište Svjetskog geotermalnog udruženja (International Geothermal Association).
Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Geotermalni centar u Bochumu potpisali su u svibnju 2010. godine posebni Sporazum o suradnji u cilju zajedničkog rada na implementaciji i razvoju Centra za istraživanje plitkih geotermalnih resursa u Hrvatskoj. Provedbu sporazuma sa strane Građevinskog fakulteta osiguravat će Predstojnik zavoda za geotehniku Građevinskog fakulteta u Zagrebu prof.dr.sc. Meho Saša Kovačević, a s strane Geotermalnog centra Predsjednik uprave prof.dr.sc. Rolf Bracke.
Domaći partner u provođenju istraživanja je Hrvatska udruga za podzemnu gradnju (HUPG). Hrvatska udruga za podzemnu gradnju je interdisciplinarna strukovna udruga u čijem članstvu se nalaze predstavnici fakulteta, instituta i izvodjačkih tvrtki iz područja nisko i visokogradnje gradnje te raznih specijalističkih djelatnosti s područja geotehnike, geologije, geofizike, hidrogeologije ili pak obnovljivih izvora energije.
GLAVNE AKTIVNOSTI CENTRA
Istraživanje geotermalnih potencijala dubokih temeljnih konstrukcija (armirano betonski piloti, armirano betonske dijafragme, poboljšano tlo, itd). Sve češće se u građenju kao obnovljivi izvori energije za dizalicu topline koristi energija temelja objekta dijafragme i pilota. Energija iz ovih izvora, osim za dizalicu topline može se koristiti u ljetnom periodu i za pasivno hlađenje, bez dizalica topline, gdje se hladna energija tla direktno predaje najčešće podu ili stropu kao rashladna energija posredstvom samo jedne pumpe. Ovakva tehnologija direktivama i smjernicama EU imat će osobitu primjenu u građevinarstvu u budućnosti EU.
Istraživanje geotermalnih potencijala površinskih i podzemnih voda do 250 m dubine. Hrvatska je na 5. mjestu u Europi po bogatstvu voda, ima najtoplije more u EU koje je ujedno i najdublje zavučeno u kontinent. Primjerice temperatura u siječnju i veljači na dubini 5 m između 13-15°C.
Istraživanje geotermalnih potencijala tla i stijena do 250 m dubine. Pod plitkim geotermalnim resursima podrazumijevaju se dubine od 15-250 m gdje ne postoje oscilacije u temperaturi uzrokovane sunčevom radijacijom, a porast temperature s dubinom u funkciji je temperaturnog gradijenta i karakteristikama stijena. Prinos topline u ovisnosti o sastavu i vlažnosti tla, kao i broju radnih sati godišnje, kreće se po metru dubine od 25 do 100W.
Cjelokupan dokument se može preuzeti sa slijedećeg linka.